Chystáte sa poslať deti do tábora? Na toto by ste mali myslieť!

Nezadržateľne sa blížia letné prázdniny, a tak všetci zamestnaní rodičia začínajú premýšľať nad tým, kam umiestnia svoje deti. Veľkou pomocou sú i starí rodičia, ktorí ochotne vypomôžu. Každé dieťa však túži po nezabudnuteľných dobrodružstvách, letných zážitkoch a nových priateľstvách. A presne toto všetko môžu zažiť v letných táboroch, či už v denných alebo pobytových.

Chystáte sa poslať deti do tábora? Na toto by ste mali myslieť!
(zdroj: unsplash.com)

Vybrať by si mali hlavne deti

Pre školopovinné deti je pobytový tábor výbornou príležitosťou vyskúšať si, aké je to stráviť čas mimo domova, byť sám za seba zodpovedný a vedieť si poradiť v neznámom prostredí bez pomoci rodičov. Denné tábory zase majú tú výhodu, že sa eliminuje stres z odlúčenia od rodičov. Sú vhodné i pre menšie deti. Sú rodičia, ktorí sa dlho trápia nad výberom toho správneho tábora pre svoje dieťa. Hľadajú, plánujú a rozhodujú sa medzi rôznymi ponukami až nakoniec postavia dieťa pred hotovú vec. Často je to však tábor, ktorý nie celkom zodpovedá záujmom a povahe dieťaťa. Samozrejme, vy poznáte svoje deti najlepšie a viete, čo ich baví a zaujíma. Pri výbere detského tábora ich však nevynechajte. Jednoducho si s nimi sadnite a porozprávajte sa. Premyslite si to vopred, aby ste peniaze neinvestovali do tábora, do ktorého vaše deti nakoniec ani nebudú chcieť ísť.

Tábor pre tínedžerov? Aj taký existuje!

Ponuka je naozaj široká a je z čoho vyberať. Vopred si overte, aké aktivity jednotlivé tábory ponúkajú, aký program pre deti pripravili a zvážte či to vašu ratolesť bude baviť. Poslať ich môžete napríklad do futbalového, rybárskeho, vojenského, talentového či iného druhu tábora. Zameranie je dôležité, pretože určuje, čomu sa prevažne na tábore budú deti venovať. Ak ich nebaví šport a nemajú naňho nadanie, nevkladajte falošné nádeje do toho, že sa tam naučia športovať a obľúbia si to. Dôležitý je aj vek. Od akého veku môže ísť dieťa do letného tábora? Na túto otázku neexistuje žiadna univerzálna odpoveď. Kedy začať posielať dieťa do pobytového tábora je rozhodnutie, ktoré závisí od rodičov, vášho pocitu a tiež od povahy dieťaťa. V ponuke môžete nájsť tábor pre deti od 4 rokov, tábor pre deti od 8 rokov či letný tábor pre tínedžerov. Zväčša rodičia posielajú svoje deti do táborov od veku 6 rokov. Niekedy do letného tábora chodia i mladšie deti so starším súrodencom. Tábor v zahraničí? Žiaden problém. V takom prípade ale nezabudnite na cestovné poistenie – dá sa napríklad využiť aj zľava na AXA poistenie.

Nájdite si referencie

Cena by nemala byť rozhodujúcim kritériom pri výbere tábora, ale určitý vplyv na výber má, najmä ak deti plánujete poslať do viacerých táborov. Ceny táborov ovplyvňuje hlavne to, aký je to druh tábora a aký je program. Cena dobrého tábora je stanovená tak, že rodičia už nemusia nič doplácať. Niekedy je suma za tábor pre deti až príliš nízka, no v skutočnosti musíte doplatiť ešte niekoľko poplatkov navyše, napríklad za atrakcie, ktoré deti počas pobytu navštívia. Ak dieťa dostane do tábora vreckové, rodič by si mal byť istý, že sú to peniaze na jeho vlastnú spotrebu a nie na doplácanie rôznych vstupeniek. Zistite si tiež, či je v cene tábora poistné a jeho rozsah. Najlepšie je tiež vybrať taký tábor, ktorý vám odporučia známi a priatelia, pretože z lákavých propagačných plagátov sa nedozviete o dôveryhodnosti tábora a organizátorov. Venujte čas hľadaniu informácií. Zadajte do internetového vyhľadávača názov tábora a zistite, čo naň hovoria rodičia detí, ktoré sa ho zúčastnili po minulé roky. A kam sa vyberiete vy, keď bude vaše dieťa v tábore? Možností je milión. Pri každom z vašich výletov alebo dovoleniek, na ktoré sa vyberiete a budete potrebovať ubytovanie, je naším tipom „Booking ubytovanie – ako ušetriť“.