Banská Štiavnica – najkrajšie tajchy, ktoré musíte vidieť

Štiavnické tajchy sú čoraz viac známe a populárne pri objavovaní krás na Slovensku. Jedná sa o neuveriteľné diela baníkov, ktoré boli nevyhnutné pre baníctvo v celom regióne. Slúžili ako zadržiavače a zásobárne vody. Dnes sú lákadlom tisícov turistov.

Banská Štiavnica – najkrajšie tajchy, ktoré musíte vidieť
Banská Štiavnica – najkrajšie tajchy, ktoré musíte vidieť (zdroj: unsplash.com)

Čo sú to tajchy

Jedná sa o ľudmi vytvorené jazerá. Tieto stavby vyriešili “prvú energetickú krízu” baníctva a zachránili baníctvo v celom kraji. V 18. storočí tvorili štiavnické tajchy asi najdokonalejšiu vodohospodársku sústavu Európy. Existencia tajchov je jedným z dôvodov zaradenia Banskej Štiavnice do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z pôvodných viac ako 60 tajchov do dnes prežilo 24.

Ktoré tajchy navštíviť?

Počúvadlianske jazero patrí k najväčším a jedno z najkrajších. Ideálne na prechádzku, kúpanie a môžete to spojiť s návštevou Sitna. Vychádzka na Sitno trvá asi 1,5 hodiny. Priamo pri tajchu sú stravovacie a rekreačné zariadenia.

Tajch Veľká Vodárenská je ideálnou bodkou pri prehliadke historického centra mesta Banská Štiavnica. Dostanete sa k nemu krátkou prechádzkou štrkovou cestou od konca námestia. Ak vám nestačí, môžete ďalej pokračovať na Tajch Malá Vodárenská a Tajch Červená studňa.