Dovolenka cez internet? Prečo nie, ak môžete dokonca aj ušetriť

V dnešnej dobe je už takmer všetko online. Zvykli sme si na pohodlné nakupovanie oblečenia, drogérie a dokonca aj potravín z domu. Prečo si teda neurobiť pohodlie aj pri kupovaní dovolenky? Prinášame vám prehľad, čo vďaka dovolenke online môžete získať a na čo by ste si mali dávať pozor!

Dovolenka cez internet? Prečo nie, ak môžete dokonca aj ušetriť
(zdroj: unsplash.com)

Lacnejšie a rýchlejšie

Najväčšou výhodou nakupovania online býva aj pri iných produktoch predovšetkým cena. Inak to nie je ani v prípade dovolenky – ak si ju kupujete cez internet, cena je v 99 % prípadov nižšia, než v cestovke – jasne to potvrdzuje výber pre najlepšie akciové oddychové pobyty pre dvoch zo stránok Nákupnej poradne. Keďže dnes už vie s počítačom pracovať aspoň trochu naozaj takmer každý, vyhľadať si svoju vysnívanú predstavu o letovisku či zimnej lyžovačke vôbec nie je náročné.

Väčšina internetových portálov, ktoré dovolenky ponúkajú, má jednoduché user friendly ovládanie, kde jednoducho zadávate do rôznych koloniek svoje požiadavky. Na záver by vám malo vyhodiť možnosti ideálne práve pre vás. Zaberie vám to určite kratší čas, než keď rovnaké požiadavky musíte vysvetliť pracovníkovi cestovnej agentúry a navyše sa pri každej úprave môžete vrátiť späť a pozrieť si aj inú možnosť, ak si niektorú zo svojich požiadaviek rozmyslíte.

Kedy ide o podvod

Výhodou internetového nákupu je aj to, že si okamžite viete porovnať cenovú ponuku konkurenčných cestovných agentúr a vybrať si tak tú najlepšiu. Okrem toho si obvykle viete na stránkach serióznych cestoviek prečítať aj recenzie zákazníkov, čo tiež môže ovplyvniť vaše rozhodnutie a podať vám správu aj o dôveryhodnosti zabezpečovateľa dovolenky. Platí to isté, čo pri podvodných stránkach predávajúcich iné produkty – ak pôsobia recenzie ako vygenerované počítačom, je zrejmé, že takáto agentúra veľmi seriózna nebude.

Dávajte si teda pozor predovšetkým na to, aby ste neplatili podvodníkom, ktorých je dnes na internete požehnane. Predísť tomu pomôžu viaceré signály – napríklad, že predajca má v názvoch a popisoch produktov gramatické chyby, nemá zverejnené obchodné podmienky, nájdete uňho namiesto reklamačného poriadku len kontaktný formulár a e-mail, z ktorého nikdy odpoveď nedostanete alebo je cena až príliš nízka a lákavá. Hľadať zľavy a stránky s dovolenkami nájdete na stránkach KuponyZdarma v časti https://www.kuponyzdarma.sk/pobyty/, kde sú len ponuky dobre známych a rokmi overených portálov a predajcov.

Je cena naozaj za všetko?

Pozor si treba dať aj na skryté poplatky. Je naozaj cena, ktorá svieti tým najväčším písmom konečná? Dobre si skontrolujte, aké služby v nej zahrnuté sú a aké nie. Konečné sumy v sebe obvykle neobsahujú storno poplatok pri zrušení zájazdu. Rovnako môžu obsahovať služby, ktoré nepotrebujete, takže ich pri finálnej rezervácii nezabudnite zo zoznamu zaškrtnutých odstrániť.

Skúste sa neriadiť iba fotografiami – častokrát úplne nezodpovedajú realite a môžete byť vo výsledku sklamaní. Opäť platí, že čím serióznejšia cestovka, tým reálnejšie fotografie. Dovolenka cez internet vám môže naozaj pomôcť ušetriť, avšak dajte si pozor na vyššie spomenuté riziká, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam či nečakaným problémom na svojej ceste za oddychom.