Dovolenka trochu inak – čo tak výlet do jedného z najkrajších miest Európy?

Ak nepatríte k tým, ktorí za dovolenku považujú na týždeň sa vyvaliť na pláž a chytať bronz, možno vás osloví skôr poznávanie pamiatok a zahraničnej kultúry. Vybrali sme preto práve pre vás najlepšie európske destinácie, ktoré sa oplatí vidieť!

Dovolenka trochu inak – čo tak výlet do jedného z najkrajších miest Európy?
(zdroj: unsplash.com)

Západ alebo východ?

Známe svojimi elegantnými bulvármi a rozsiahlymi parkami je napríklad hlavné mesto Španielska – Madrid. Prekypuje umením každého druhu a tiež nádhernou historickou architektúrou. Ak ste fanúšikom múzeí, určite by ste nemali vynechať madridský umelecký trojuholník v podobe Musea del Prado, múzea Reina Sofia a múzea Thyssen-Bornemisza. Obľúbenou celoročnou destináciou Európanov s pôsobivým umiestnením cez dva kontinenty sa stal aj turecký Istanbul. Väčšinu turistických atrakcií tu nájdete v historickom centre – obdivovať budete pravdepodobne najviac mešity a paláce. Zastavte sa však aj na tradičnom Veľkom bazári či v Múzeu tureckého a islamského umenia, kde je čo obdivovať a ešte aj ušetríte pri nákupoch.

Ostrovy pre kultúrychtivých

Ak túžite po malej ostrovnej exotike, odporúčame navštíviť Edinburgh. Turistov oslovuje predovšetkým svojím stredovekým historickým centrom a pôsobivým hradom. Čo by ste tu rozhodne mali navštíviť je nielen tradičné Múzeum Škótska, ale aj Scotch Whisky Experience, čiže múzeum liehovaru. Nechce sa vám príliš ďaleko? Možno ani neviete, koľko kultúrnych možností a nádhery skrýva naše susedné hlavné mesto, Praha. Určite ste počuli o historickom centre, Karlovom moste, Pražskom hrade a mnohých iných známych atrakciách, ale unikátne zážitky ponúka aj samotná atmosféra Prahy s tradičnými „hospůdkami“, kde si na svoje prídu milovníci piva, ale aj kvalitnej českej kuchyne.

Ak nechcete ísť tam, kam všetci

Pôsobivým kopcovitým a zároveň pobrežným mestom je Lisabon. Leží na siedmych kopcoch a je popretkávaný slávnymi električkovými dráhami a uličkami s pastelovými domami. Medzi jeho najnavštevovanejšie miesta patrí napríklad hrad Sào Jorge, Belémska veža alebo námestie Rossio. Oplatí sa v ňom určite preskúmať rôzne mestské časti. Ak nechcete ísť priamo do centra Portugalska, pôsobivým miestom na jeho pobreží je aj Porto, slávne hlavne vďaka svojmu portskému vínu. Môžete tu však obdivovať aj stredoveké mosty, dláždené uličky a množstvo vinární a kaviarní.

Nechcete ísť tam, kam idú davy? Tak vyskúšajte trocha škandinávskej kultúry, napríklad Kodaň. Hlavné mesto Dánska je asi najeurópskejším zo všetkých škandinávskych hlavných miest, a tak je to taká zlatá stredná cesta medzi Škandináviou a zvyškom Európy. Slávna je napríklad socha malej morskej víly či Hansa Christiana Andersena, ktorú tu nájdete, ale za návštevu stojí aj ostrov s typickým dánskym streetfoodom či niektorý z obrovského množstva kráľovských palácov, ktoré tu nájdete priam na každom kroku.

Nech sa vyberiete kamkoľvek, nezabúdajte na cestovné poistenie. Využite aj AXA zľavový kód a zaobstarajte si ho so skvelou zľavou celých 50%. Buďte tak v pohode pre všetky prípady.