Nezabudnite si pribaliť opaľovacie krémy

Leto a teplé dni sú tu a čo nevidieť začne sezóna kúpalísk a dovoleniek. Či už idete na dovolenku k moru, alebo sa plánujete opaľovať niekde na Slovensku nezabudnite na opaľovací krém. Používanie opaľovacieho krému by mala byť v letnom období samozrejmosť. Nie len že vás ochráni pred rakovinou kože ale aj ďalšími problémami, ktoré môže UV žiarenie spôsobiť.

Nezabudnite si pribaliť opaľovacie krémy
(zdroj: komerčný článok)

Slnečné lúče majú na ľudský organizmus množstvo kladných účinkov. Nezabúdajte ale, že môžu byť aj dôvodom starnutia kože, tvorby pigmentových škvŕn, vrások, či vzniku alergie na slnko alebo rakoviny kože.

Ako vybrať opaľovací krém?

Pri výbere opaľovacích krémov si môžete vybrať z dvoch typov krému, v závislosti od toho aké zložky obsahuje:

minerálne zložky – zložky blokujú prienik slnečných lúčov na pokožku. Miesto toho lúče odrážajú.
chemické zložky – absorbujú UV žiarenie a neprepustia ho na pokožku.

Je len na vás, ktorý typ krému použijete. Oba druhy sú rovnako účinné. V súčasnosti väčšina opaľovacích krémov obsahuje obe zložky (minerálnu aj chemickú) čím poskytujú lepšiu a dôkladnejšiu ochranu.

Vhodný opaľovací krém na alergickú pokožku by mal obsahovať minerálne zložky. Je vhodnejší aj na citlivú, jemnú a detskú pokožku.

Nezabudnite si pribaliť opaľovacie krémy
(zdroj: komerčný článok)

SPF

SPF (Sun Protection Factor), teda ochranný faktor si vyberajte podľa toho ako dlho sa na slnku budete pohybovať. Ak budete celý deň dnu a len sem-tam vyjdete von na pár minút postačí vám SPF 15. Pokiaľ ale plánujete stráviť na pláži celý deň určite siahnite po opaľovacích krémoch s SPF 30 až SPF 50.

Odolné voči vode

Posledným faktorom, na ktorý sa pri výbere vhodného krému zamerajte je odolnosť voči vode. Vode odolné opaľovacie krémy sa vám zídu aj pri športových aktivitách vonku, kedy sa potíte. Nezabúdajte ale, že žiadny opaľovací krém nie je úplne vodeodolný. Každý sa skôr či neskôr zmyje a musíte si ho natrieť znova. Opaľovacie krémy označené ako vodeodolné sú účinné aj po 40 minútach plávania. Ak budete tráviť vo vode viac času musíte si krém aplikovať na pokožku znova.

Komerčný článok